O projektu
Ceny Anděl, licence k vyhlašování cen Grammy v ČR, symbolická socha
Hudební ceny Grammy mají ve světě velikou popularitu a jsou dlouhou řadu let uznávaným významným oceněním práce umělců a významných osobností hudební branže napříč žánry. Ceny Anděl jsou českou obdobou těchto světových cen.
Společnost Lewron music center s.r.o. je držitelem licence ke slavnostnímu udílení výročních cen Akademie populární hudby CENY ANDĚL a ke slavnostnímu vyhlášení nejprodávanějších nosičů v daném roce cen Deska roku. Licenci nabyla naše společnost od České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI). Součástí licence jsou exkluzivní práva k hitparádám TOP 100 nejhranějších skladeb v rádiích v České republice a TOP 80 nejprodávanějších titulů populární hudby, mluveného slova a hudebního videa na území ČR v daném kalendářním roce pro účely komerční komunikace.
Ceny Anděl udílejí pečlivě vybraní odborníci, kteří se pohybují v hudební sféře dlouhou řadu let a sledují vývoj muziky a tvorbu interpretů a kapel u nás - AKADEMIE POPULÁRNÍ HUDBY. Akademie je složena z cca 130ti akademiků - známých osobností hudební branže, výkonných umělců, hudebních novinářů, televizních a rádiových dramaturgů, zástupců největších hudebních festivalů a obchodníků s hudbou. Jedním z důležitých směrů "nové" éry Andělů je právě výběr kvalitních a uznávaných akademiků. Pro další ročníky bude i nadále kladen důraz na kvalifikovanost těchto osobností.
Jak mezi osvědčenými interprety a kapelami, tak i mezi novými tvářemi, jsou Ceny Anděl ceněnou metou, kterou se snaží pokořit a získat hodnotnou sošku Anděla.
Sošku zlatého anděla hrajícího na šalmaj, která se stala symbolem výročních cen Anděl a vtiskla jim současný název, vytvořil sochař Jaroslav Róna. "Anděl symbolizuje prostředníka mezi člověkem a Bohem a hudba ve své nejdokonalejší podobě plní tutéž úlohu. Je jakoby neskutečná a člověka povznáší k vyšším sférám," tvrdí Róna. Asi sedmatřicet centimetrů vysoká zlatá soška v sobě spojuje dvě zdánlivě neslučitelná lidská přání. "Vycházel jsem z předpokladu, že nejvytouženější uměleckou cenou je Oscar a nejčastějším lidským snem je létat."
Nápad udělovat každý rok české hudební ceny se poprvé realizoval v roce 1991, akce měla tehdy název Výroční československé hudební ceny a trofejemi byly ušaté figurky v čepicích. V letech 1992-96 byla akce známá jako Gramy a její vítězové dostávali malé keramické gramofony. Po protestech Spojených Států, které si stěžovaly, že český název porušuje copyright, i po - ne vždy úspěšných - pokusech vytvořit ideální formu ceremoniálu a hlasování, se opět hledal nový název i podoba. Ty předznamenaly v roce 1997 zlaté sošky andělů Jaroslava Róny, podle kterých je celá akce nazvána.